Osaka shahrida o'tayotgan "EKSPO-2025" ko'rgazmasi maydonida O'zbekiston san'at ustalari ishtirokida konsert dasturi bo'lib o'tdi
May 03, 2025. 14:01 • 38 soniya
OSAKA, 3-may. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston elchixonasi tashabbusi bilan Osaka shahrida bo'lib o'tayotgan "EKSPO-2025" Butunjahon ko'rgazmasi maydonida qurilgan O'zbekiston milliy pavilyonida konsert dasturi tashkil etildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Konsert dasturida yurtimizdan kelgan taniqli san'atkorlar va O'zbekistonning Yaponiyadagi madaniyat elchisi Mashu Komazaki o'z dasturlarini taqdim etishdi. O'zbek milliy cholg'u asboblari tanbur, doira va dutorda ijro etilgan maqom va laparlar, shuningdek, betakror o'zbek milliy raqslari yig'ilganlarning yuksak e'tirofiga sazovor bo'ldi.
O'zbekiston elchixonasi ma'lumotiga ko'ra, "EKSPO-2025" ko'rgazmasida 170 dan ortiq davlat vakillari ishtirok etayapti va ko'rgazma yakuniga qadar unga 28 milliondan ortiq kishi kelishi kutilmoqda.
Eslatib o'tamiz, O'zbekiston "EKSPO-2025" Butunjahon ko'rgazmasida "Bilimlar bog'i" mavzusidagi milliy pavilyon bilan qatnashyapti.