May 19, 2025. 11:50 • 3 daq
Tantanali marosimdan so'ng bo'lib o'tgan suhbat chog'ida Urxelsk yepiskopi elchini samimiy qutlab, O'zbekistonda kechayotgan o'zgarishlar jarayonlarini katta qiziqish bilan kuzatib borishini ta'kidladi. U, shuningdek, mamlakatimiz rahbariyatining, ayniqsa, bugungi murakkab geosiyosiy sharoitda tinchlik, barqarorlik va xalqaro muloqotni ta'minlashga qaratilgan oqilona va uzoqni ko'zlagan siyosatini yuksak baholadi.
Andorra hamraisi O'zbekiston millatlararo va konfessiyalararo totuvlikning muvaffaqiyatli namunalarini ko'rsatayotgani, 130 dan ortiq millat va elatlar, shuningdek, 2000 dan ortiq diniy tashkilotlar tinch va o'zaro hurmat muhitida istiqomat qilayotganini e'tirof etdi. Shuningdek, u davlat siyosatining ijtimoiy yo'nalishi va O'zbekistonning xalqaro kun tartibidagi faol ishtirokini ta'kidladi. "Mamlakatingizda deyarli har oyda butun dunyodan vakillik delegatsiyalari ishtirok etadigan yirik xalqaro tadbirlar o'tkazilmoqda", dedi Urxelsk yepiskopi Enrik Vives-i-Sisilga.
Andorra kichik bo'lishiga qaramay, O'zbekiston bilan munosabatlarni rivojlantirishga katta ahamiyat berayotgani, uni muhim va hurmatli hamkor sifatida qabul qilishi alohida qayd etildi.
Yepiskop O'zbekistonning iqtisodiy dinamikasini, jumladan, COVID-19 pandemiyasi davrida mamlakat barqaror o'sish sur'atlarini ko'rsatib, inqirozdan ijobiy ko'rsatkichlar bilan chiqqanini diqqat bilan kuzatib borgani samarali islohotlar samarasi ekanini bildirdi.
O'zbekistonning sayyohlik salohiyati, xususan Samarqand shahrining buyuk tarixi va madaniy merosiga e'tibor qaratildi.
Bundan tashqari, Andorra hamraisi O'zbekistonga tashrif buyurish istagini bildirdi va andorralik yoshlarning boy tarix va madaniyatga ega mamlakatlarga qiziqishi ortib borayotgani, O'zbekiston esa bunday yo'nalishlar orasida alohida o'rin tutayotganini ta'kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O'zbekiston va Andorra o'rtasida turli sohalar, jumladan, madaniyat, turizm va xalqaro muloqot kabi ikki tomonlama hamkorlikni yana-da mustahkamlashdan o'zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.
O'zbekiston va Andorra o'rtasidagi diplomatik munosabatlar 2009-yil 1 dekabrda o'rnatilgan.
Eslatib o'tamiz, Farrux Tursunov O'zbekistonning Ispaniyadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi sifatida 2023-yil 7-dekabr kuni Madrid shahriga tashrif buyurgan edi. Diplomat 2024-yilning aprel oyida O'zbekiston elchisi sifatida Ispaniya Qiroli Filipp VI ga ishonch yorliqlarini topshirgan.
Shuningdek, Farrux Tursunov mamlakatimizning "BMT Turizm" tashkilotidagi (avvalgi Butunjahon turizm tashkiloti) doimiy vakili hisoblanadi.
Bundan tashqari, elchi Farrux Tursunov shu mart oyida Andorra hamraisi, Fransiya Prezidenti Emmanuel Makronga ishonch yorliqlarini topshirgan edi.