“Travel Tomorrow”: Хитой ва Марказий Осиёни боғловчи 22 кунлик янги темир йўл йўналиши беш давлатдан ўтади
Февраль 14, 2026. 10:30 • 3 дақ
БРЮССЕЛЬ, 16 февраль. /“Дунё” АА/. Бельгиянинг “Travel Tomorrow” нашрида “Хитойдан Ўзбекистонгача: Буюк Ипак йўли янги ҳашаматли поездда қайта тикланмоқда” сарлавҳали мақола эълон қилинди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Муаллиф Роббе Бернарднинг ёзишича, Хитой ва Марказий Осиёни боғлайдиган 22 кунлик янги темир йўл йўналиши 2026 йилда ишга туширилиши режалаштирилган. У йўловчиларга Ипак йўлининг тарихий савдо тармоғидан илҳомланган саёҳатни таклиф қилади.
“Grand Silk Road by Train” поезди беш мамлакат – Пекиндан Тошкентгача тахминан 2400 миль (3862 км) масофани босиб ўтади. Поезд чўл ландшафтлари, қадимий шаҳарлар ва ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон мероси объектлари орқали ҳаракат қилади. Йўналиш “Golden Eagle Luxury Trains” компанияси томонидан “GeoEx” сайёҳлик оператори билан ҳамкорликда ташкил этилган.
Саёҳат Пекиндан бошланади. У ерда сайёҳлар Буюк Хитой девори бўйлаб юришлари мумкин бўлади. Кейин поезд Цианга – терракота жангчилари шаҳрига, сўнгра қоялардаги ғор мажмуалари билан машҳур бўлган Дунхуан шаҳрига йўл олади. Гоби чўлида йўловчилар қумтепалар бўйлаб туяларда сайр қилиши мумкин.
Хитой ва Қирғизистон ўртасида тўғридан-тўғри темир йўл алоқаси йўқлиги сабабли, саёҳатчилар Қозоғистонга қисқа ҳаво қатновини амалга оширади. Сўнгра Олмаота, Бишкек, Иссиқкўл ва Душанбе орқали поездда Ўзбекистонга етиб боради. Ўзбекистондаги асосий тўхташ жойлари Самарқанд, Бухоро, Хива, Қўқон ва Нукус бўлиб, уларда сайёҳлар учун ҳудуднинг маданий ва меъморий меросини очиб берувчи гидлар билан экскурсиялар ташкил этилган.
Ипак йўли Хитой, Марказий Осиё, Яқин Шарқ ва Европани боғлаган кенг савдо йўллари тармоғидир. Асрлар давомида бу йўллар бўйлаб савдогарлар, зиёратчилар ва тадқиқотчилар саёҳат қилиб, товарлар, ғоялар ва маданият алмашган. Янги поезд йўналиши сайёҳларга ушбу тарихий йўлакдан ўтиш ва бир вақтнинг ўзида илгари битта саёҳатга бирлаштириш қийин бўлган жойларга ташриф буюриш имконини беради.
“Golden Eagle” поездлари бир нечта тоифадаги каюталарни таклиф қилади: 5,5 метр квадрат майдонли “Silver Class” икки ўринли купелардан тортиб, 7,1 метр квадрат майдонли “Gold Class” юқори ва пастки жавонларгача. Энг ҳашаматли “Imperial Suites” 11 метр квадрат майдонга эга бўлиб, алоҳида дам олиш зонаси ва кенгайтирилган қулайликлар тўпламини ўз ичига олади.
Бундан ташқари, “Superior” ва “Han Dynasty Suite” хоналари мавжуд. Поездда тоғлар, чўллар ва шаҳар кўчаларининг панорамик кўринишларига эга вагонлар, маҳаллий ва континентал таомларни ўз ичига олган ресторан вагонлари мавжуд.
Янги йўналишдаги биринчи рейс 2026 йил 21 сентябрдан 12 октябргача, иккинчиси эса 2027 йил 30 августдан 22 сентябргача амалга оширилиши режалаштирилган. Пакет турар жой, аксарият овқатланиш, трансферлар ва суғурта қопламасини ўз ичига олади.
Ушбу йўналишнинг ишга туширилиши Ўзбекистонда туризм соҳасини ривожлантириш бўйича саъй-ҳаракатларнинг фаоллашуви билан бир вақтга тўғри келади. Ҳукумат 2030 йилгача 20 миллион хорижий сайёҳни жалб қилишни мақсад қилган. Расмий маълумотларга кўра, 2025 йилда мамлакатга 10,7 миллиондан ортиқ хорижий сайёҳ ташриф буюрган, бу сўнгги йилларда соҳанинг жадал ўсишини акс эттиради.
Инфратузилма, транспорт алоқаси ва жойлаштиришга инвестициялар сайёҳлар сонининг ўсишини қўллаб-қувватлаш ва қолиш муддатини узайтириш, анъанавий тарихий объектлардан ташқарида туризмни диверсификация қилишга қаратилган. “Grand Silk Road by Train” ушбу стратегияга мос келади. Чунки у юқори даражадаги хорижий сайёҳларга мамлакатнинг тарихий шаҳарлари ва кам маълум бўлган йўналишларига кириш имконини беради. Ўзбекистоннинг кенгроқ сайёҳлик ва иқтисодий дастурини амалга оширишга ёрдам беради.
Марказий Осиёда темир йўл туризми ҳам ривожланмоқда: Хитой, Қирғизистон ва Ўзбекистонни боғлайдиган трансчегаравий йўналишлар қурилмоқда. Бу лойиҳалар Ипак йўлидаги тарихий объектларга яқинлашиш, ҳам туризм, ҳам савдо учун минтақавий боғлиқликни кучайтириши керак.