Polshadan munosabat: O‘zbekiston va Ozarbayjon strategik sheriklikning yangi arxitekturasini shakllantirmoqda
Avgust 27, 2026. 12:00 • 3 daq
VARSHAVA, 27-avgust. /“Dunyo” AA/. Polshaning Pokistondagi sobiq elchisi, Xalqaro munosabatlar markazi Osiyo departamenti direktori Pyotr Opalinskiy “Dunyo” AA muxbiriga Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning 23–24-avgust kunlari O‘zbekistonga amalga oshirgan davlat tashrifi yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi:
– O‘zbekiston uchun Ozarbayjon bilan munosabatlarni rivojlantirish tashqi iqtisodiy va transport aloqalarini diversifikatsiya qilish, jahon bozorlariga chiqish imkoniyatlarini kengaytirish hamda mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashga qaratilgan keng qamrovli strategiya hisoblanadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning ochiq iqtisodiyotni rivojlantirish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va yangi transport-iqtisodiy aloqalarni shakllantirishga yo‘naltirilgan siyosati Ozarbayjon bilan munosabatlarda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Gap faqat yangi yo‘nalishlarni rivojlantirish haqida ketmayapti. O‘zbekiston va Ozarbayjon iqtisodiyot, transport, energetika, sarmoya va gumanitar hamkorlikni qamrab oluvchi, bir-birini to‘ldiradigan strategik sheriklikni yo‘lga qo‘ymoqda. Toshkent uchun Ozarbayjon Janubiy Kavkaz va Yevropa bozorlari bilan aloqalarni kengaytirishda muhim sherik bo‘lsa, Boku uchun O‘zbekiston bilan hamkorlik Markaziy Osiyodagi iqtisodiy ishtirokini mustahkamlash yo‘lida qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Tashrifning asosiy siyosiy natijasi ikki davlat o‘rtasida Abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi shartnomaning imzolangani bo‘ldi. Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu hujjatni sammitning bosh natijasi deya qayd etib, uning hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va umumiy kelajakni barpo etishdagi ahamiyatini alohida taʼkidladi.
Shu bilan birga, Oliy davlatlararo kengashning uchinchi yig‘ilishi ham bo‘lib o‘tdi. Tashrif doirasida savdo, sarmoya, madaniyat, turizm, pensiya taʼminoti va idoralararo hamkorlik sohalariga oid ikki tomonlama hujjatlar to‘plami imzolandi.
Yaqinlashuvning iqtisodiy jihati tobora yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Tomonlar 2025-yilning iyul oyida 2030-yilgacha o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazish dasturini qabul qilgan edi. Joriy tashrif chog‘ida ushbu maqsadga erishish uchun aniq chora-tadbirlarni ko‘zda tutuvchi yangi dastur qabul qilindi.
Ozarbayjon–O‘zbekiston investitsiya kompaniyasining sarmoyasi 500 million dollarni tashkil etadi. Oliy davlatlararo kengashning bu galgi yig‘ilishida ushbu mablag‘larning qariyb 160 million dollari loyihalarga allaqachon yo‘naltirilgani qayd etildi.
Muzokaralar chog‘ida “O‘rta yo‘lak” nomi bilan mashhur bo‘lgan Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi. O‘zbekiston uchun O‘rta yo‘lak Yevropa bilan savdoni kengaytirish, tashqi iqtisodiy aloqalarni diversifikatsiya qilish hamda xalqaro bozorlarga chiqishning qo‘shimcha imkoniyatlarini yaratishdan iborat.
Shu nuqtai nazardan, “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temir yo‘li imkoniyatlari muhim ahamiyat kasb etmoqda. Uning rivojlanishi O‘zbekistonning Xitoy transport tarmog‘i bilan yanada to‘g‘ridan-to‘g‘ri bog‘lanishini taʼminlashi va kelajakda Transkaspiy yo‘nalishi bilan tutashish uchun sharoit yaratishi mumkin.
Energetika sohasidagi hamkorlik ham kam bo‘lmagan muhim yo‘nalishga aylanmoqda. O‘zbekiston uchun Ozarbayjon va Qozog‘iston bilan “yashil” energetika sohasidagi aloqalarni rivojlantirish yangi mintaqaviy energetik aloqalarni shakllantirish imkoniyatlarini ochadi.
Toshkent va Boku o‘rtasidagi munosabatlarning rivojlanishi turkiy dunyo davlatlari o‘rtasidagi, jumladan, Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi o‘zaro hamkorlikning mustahkamlanishiga mos keladi. Bu O‘zbekiston uchun mintaqalararo loyihalarni rivojlantirish hamda Markaziy Osiyo, Kaspiy va Janubiy Kavkaz o‘rtasida shakllanayotgan hamkorlik tizimida o‘z mavqeini mustahkamlash yo‘lida qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Rasman tomonlar siyosiy muloqot, iqtisodiyot va transport-logistika bog‘liqligini rivojlantirishda TDT doirasidagi hamkorlikning ahamiyatini ham alohida taʼkidladi.
Hamkorlikning hozirgi bosqichi O‘zbekiston tomonidan izchil amalga oshirilayotgan diversifikatsiya va ochiqlik siyosati Xitoy va Markaziy Osiyodan Kaspiy dengizi va Janubiy Kavkaz orqali Turkiya hamda Yevropa bozorlariga olib boruvchi yangi bog‘liqlik kanallarining shakllanishiga qay tarzda hissa qo‘shayotganini ko‘rsatib beradi.