The Central Asian Declaration on the Rights of Youth was adopted in Tashkent
TASHKENT, October 24. /IA "Dunyo"/. Yesterday, the international forum "Youth Rights: Opportunities and Mechanisms of Protection" took place in Tashkent, reports a correspondent of the "Dunyo" information agency.
At the final session of the forum, international, regional and national experience and approaches to protecting and promoting the rights of youth were discussed. The scope of application of existing international and regional documents and mechanisms for the protection and promotion of youth rights is analyzed.
At the 78th session of the UN General Assembly recently held in New York, the President of Uzbekistan proposed organizing a working group at the UN on youth development in Central Asian countries. This initiative is a clear example of the highest level of interest in ensuring and realizing the rights of youth in the Central Asian region.
Considering that almost half of the population of Central Asia is youth, the tasks associated with realizing the potential of the younger generation are of particular importance.
The participation of youth from Central Asian countries in the world conference organized in the city of Tashkent is considered one of the main features of this forum.
The President of Uzbekistan also paid special attention to the youth policy of Central Asian countries at the fifth Consultative Meeting of the Leaders of Central Asian Countries, held in Dushanbe on September 14, 2023.
The head of our state proposed creating a Center for Empowering Central Asian Youth and Realizing Their Potential with the participation of international organizations in this direction and in order to combine efforts to develop the knowledge and skills of youth, train them as mature qualified personnel and ensure their employment.
Following the results of the Consultative Meeting of the Leaders of Central Asian Countries, held in Dushanbe on the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, another important practical step was taken to ensure the interests of the region’s youth.
That is, an Agreement was signed on the general directions of youth policy between Kazakhstan, Tajikistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan and Uzbekistan.
The forum participants proposed ways to increase the effectiveness of mechanisms and opportunities for protecting the rights of youth.
During the discussions, the main problems faced by young people in fully realizing their rights were discussed.
Specific recommendations were put forward for the policies of all countries to develop ways and means of improving the legal, administrative and political framework for the integration of youth rights.
It was emphasized that such a practical approach would make it possible to make a significant contribution to the implementation of the UN Sustainable Development Goals.
On this basis, the final document of the international forum was developed and discussed - the Central Asian Declaration on the Rights of Youth.
Participants expressed confidence that this important document, which embodied the main results and practical recommendations of the forum, will in the future serve as a solid basis for new efforts and advanced initiatives in the field of youth rights.