Economic ties between Fergana Region of Uzbekistan and Guangdong Province of China are expanding
GUANGZHOU, January 26. /Dunyo IA/. As part of their visit to China, a delegation from the Hokimiyat and business community of the Fergana Region participated in a series of economic events in the cities of Foshan and Guangzhou, reports Dunyo IA correspondent.
In particular, during meetings held at the Foshan Municipal Bureau of Commerce and Foshan General Chamber of Commerce discussions focused on establishing mutually beneficial cooperation, developing industrial partnerships, implementing new investment and trade projects and signing an intercity cooperation agreement.
Preliminary agreements have been reached with leading regional companies, including “Foshan Famous”, “KORRA”, “XINDA CLOVER”, “CEBR Global Village Service”, “Ronhunt Holdings PTE” and “Guangdong Team Value Design & Construction”, on the production of electrical equipment, construction materials, furniture, household chemicals as well as the implementation of promising investment projects in the agricultural sector.
To explore the potential of the Fergana Region and its infrastructure, business missions from these companies are scheduled to visit Uzbekistan between April and June of this year.