Sweden highly praises the results of Uzbekistan's IPO on the London Stock Exchange
STOCKHOLM, May 22. /Dunyo IA/. The leading Swedish publication “Diplomatic World Sweden” published an article dedicated to the listing of shares of the National Investment Fund of Uzbekistan (UzNIF) on the London Stock Exchange, reports Dunyo correspondent.
The publication notes that this step marks an important milestone in the economic reforms and liberalization policy implemented in Uzbekistan under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev.
The publication emphasizes the high interest of international investors in the Uzbek market, as well as the country's growing integration into the global financial system.
According to expert estimates, the successful IPO could pave the way for the subsequent entry of other Uzbek state-owned and private companies into international capital markets.
It is noted that the UzNIF listing became the largest IPO on the London Stock Exchange in 2026 and is viewed by international analysts as an important signal of the strengthening of Uzbekistan's investment attractiveness.