Heads of the Ministries of Foreign Affairs of Uzbekistan and China paid special attention to further expanding practical cooperation in key areas during the telephone conversation
January 16, 2026. 19:30 • 52 sec
TASHKENT, January 16. /Dunyo IA/.  Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, held a telephone conversation today with Wang Yi, Member of the Political Bureau of the CPC Central Committee and Minister of Foreign Affairs of China, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a constructive phone conversation with H.E. Wang Yi, Member of the Political Bureau of the CPC Central Committee and Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Exchanged views on the current state and prospects of the Uzbekistan - China All-weather Strategic Partnership, as well as on regional and international topics. We noted with satisfaction the dynamic development of bilateral relations, underpinned by a high level of political trust and intensive dialogue at all levels.
Particular attention was paid to the further expansion of practical cooperation in key areas. The agenda for 2026 is rich and promising”.