“Jewish Traveler”: Uzbekistan aims to transform tourism into main economic driver to boost regional development and create new business opportunities
June 25, 2026. 14:30 • 3 min
TEL AVIV, June 25. /Dunyo IA/. An article on the development of Uzbekistan's tourism sector, its investment attractiveness, and a large-scale state program to transform the country into one of the leading tourist destinations in Central Asia by 2030 has been published on the Israeli tourism portal “Jewish Traveler”, reports Dunyo IA correspondent.
The author of the article, Yakov Maor, notes that Uzbekistan continues to strengthen its position as one of the most interesting and fast-growing tourist destinations in the world.
“Within the framework of the Tashkent International Investment Forum (TIIF 2026), held last week, the country presented an ambitious program for the expansion of the tourism industry along with a number of incentives and preferences for foreign investors interested in participating in this phase of development. A special session dedicated to investments in tourism was attended by executives from the fields of tourism, aviation, urban planning and international investment”, - publication reads.
Yakov Maor states that according to the country's development program until 2030, Uzbekistan aims to increase the export of tourism services to more than 6 billion dollars annually, extend the average length of stay of tourists to 7–8 days and raise the average spending per tourist from the current 415 dollars to approximately 1,000 dollars. To achieve these goals, the state is investing in the development of new tourism infrastructure, the expansion of air and ground transport connectivity, the construction of hotels and resorts, as well as the promotion of high-value-added tourism sectors. Among the areas designated as growth drivers are meetings, incentives, conferences, and exhibitions (MICE) tourism, gastronomic tourism, ecotourism, luxury tourism, film tourism and religious tourism.
It is noted that for the Israeli tourist, and particularly for the religious segment of travellers, Uzbekistan is becoming an especially attractive destination. The historic cities of Samarkand, Bukhara and Khiva offer a rare combination of the Silk Road heritage, magnificent Islamic architecture, and ancient monuments of Jewish heritage. In recent years, interest has also been growing in “roots tourism” routes, visits to historic synagogues and sites associated with the Bukharian Jewish communities - one of the oldest and most fascinating communities in Central Asia.
“Jewish Traveler” concludes that at the forum in Tashkent, the organizers sought to convey a clear message to international investors -Uzbekistan is no longer content with attracting tourists to a single site or a single city, but aims to transform tourism into a major economic driver that will foster the development of entire regions and create new business opportunities in the hospitality industry, transport, real estate, trade and services sector.