March 09, 2026. 11:44 • 2 min
ISLAMABAD, March 9. /Dunyo IA/. The central newspaper “The Nation” has published an article highlighting achievements in trade and economic cooperation between Pakistan and Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
According to the article, a high-level meeting of the Pakistan -Uzbekistan Joint Working Group was held on Friday under the chairmanship of Special Assistant to the Prime Minister Haroon Akhtar Khan to review progress on bilateral economic cooperation and explore new avenues for expanding trade between the two countries. The meeting marked the second session of the Pakistan - Uzbekistan Joint Working Group on Trade, aimed at strengthening economic engagement and enhancing bilateral trade.
During the session, participants reviewed progress on previously agreed Memorandums of Understanding (MoUs) and discussed measures to promote trade, improve trade routes, and expand cooperation in multiple sectors.
Speaking on the occasion, Haroon Akhtar Khan stated that under the vision of Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif, a Five-Year Roadmap (2026–2030) will be presented to significantly increase trade between Pakistan and Uzbekistan. He noted that the implementation of agreed protocols with Uzbekistan will also be carried out through this strategic roadmap. He emphasised that Pakistan and Uzbekistan are entering a new phase of economic partnership, opening fresh opportunities for bilateral trade and investment. To prepare sector-specific strategies, eight working groups have been established, each tasked with developing detailed roadmaps for their respective sectors, which were presented during the meeting.
Both sides agreed to enhance cooperation in key sectors including energy, transport, agriculture, and industry. The meeting also discussed expanding regional connectivity and exploring new trade opportunities to improve access to Central Asia.
The article concluded by emphasizing the importance of accelerating joint initiatives to substantially increase bilateral trade volume between Pakistan and Uzbekistan.