May 15, 2026. 17:00 • 2 min
ТАSHKENT, May 15. /Dunyo IA/.   Today, an informal summit of the Organization of Turkic States has begun in Turkestan with the participation of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, at the Congress Center, the President of Uzbekistan was warmly welcomed by President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
The heads of delegations participated in a joint photo session.
Ahead of the meeting, the heads of state took part in a capsule-laying ceremony for the Center for Turkic Civilization.
The complex, being built on the initiative of Kazakhstan, is intended to reflect the common historical roots, rich cultural heritage, and civilizational unity of the Turkic peoples. The project is aimed at expanding scientific, cultural, and humanitarian cooperation among the countries of the Turkic world, strengthening spiritual ties and promoting shared values and traditions.
The leaders were then presented with Kazakhstan’s digital solutions, as well as joint initiatives by the member states of the Organization of Turkic States in the fields of IT and artificial intelligence.