Wang Bo: Uzbekistan has become the most attractive environment for investment in the region
BEIJING, August 17. /Dunyo IA/. Ahead of the 35th Anniversary of the State Independence of Uzbekistan, Wang Bo, Chairman of the Board of “China CAMC Engineering Co., Ltd.”, conveyed his sincere congratulations and best wishes through Dunyo Information Agency:
- On September 1st, Uzbekistan celebrates the 35th Anniversary of its Independence. The current year also marks ten years since the beginning of a new stage of systemic reforms carried out under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev to build New Uzbekistan.
Under the banner of new principles of development, Uzbekistan demonstrates impressive growth rates, the society is steadily advancing, and the well-being of the people is rising.
Since the launch of New Uzbekistan reforms in 2017, a completely new business climate has been established in the country, facilitating the continuous unlocking of economic potential and the accelerated accumulation of driving forces for development.
In 2025, Uzbekistan’s GDP reached $147 billion and the volume of attracted investments amounted to $43.1 billion .Today, being widely open to the world, Uzbekistan has become an attractive country in terms of sustainable development and investment.
China has become Uzbekistan’s largest partner in the field of investments, the total volume of which reached $18 billion in 2025.
Today's Uzbekistan, with its steadily rising international credit rating and the full unlocking of its market potential, has become the most attractive environment for investment in the region. The relations of all-weather comprehensive strategic partnership for a new era between Uzbekistan and China are continuously deepening and gaining practical substance.
Our company operates successfully in Uzbekistan. We consistently adhere to the principles of deep integration into the local economy, mutual benefit, and win-win cooperation, with the total volume of our projects in the country approaching $2 billion.
Olympic Village - one of the largest in Central Asia - has been successfully completed. Projects for generating electricity from solid municipal waste in Tashkent and Andijan are being constructed at an accelerated pace, providing tangible support for the realization of the goals of the “Uzbekistan–2030” Strategy.
We will continue to contribute to the development of synergy between “Belt and Road” Initiative and “Uzbekistan–2030” Strategy, focusing on key areas such as the “green” industry, energy, transport connectivity and digital technologies.
We will continue to work deeply in the local market and exert every effort to become the most reliable and stable long-term strategic partner of Uzbekistan.
I wish Uzbekistan prosperity, stability, and enduring peace! I wish the people of Uzbekistan a peaceful and happy life, good health and well-being! May the relations of all-weather comprehensive strategic partnership between China and Uzbekistan reach a new level, opening a new chapter of mutually beneficial cooperation and joint development in the new era!