President of Uzbekistan arrives in Georgia on state visit
ТАSHKENT, July 2. /Dunyo IA/.   Today, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has arrived in Tbilisi on a state visit, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, at Shota Rustaveli Tbilisi International Airport, President of Uzbekistan was welcomed by Maka Bochorishvili, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Georgia and other officials.
In honour of the distinguished guest, the national flags of the two countries were raised and a guard of honour was formed.
Today, President Shavkat Mirziyoyev will hold talks with President of Georgia Mikheil Kavelashvili. On July 3, he is scheduled to meet with Prime Minister Irakli Kobakhidze.