Jizzakh Public Health Technical School and Pakistani Organization sign Memorandum of Understanding
• 122ISLAMABAD, July 4. /Dunyo IA/. An online ceremony was held for the signing of a Memorandum of Understanding between the Abu Ali ibn Sino Jizzakh Technical School of Public Health and the Pakistani multidisciplinary medical and educational organization “GAK HealthCare International”, reports Dunyo IA correspondent.
Signing of the memorandum became an important step toward expanding the international cooperation of the Abu Ali ibn Sino Jizzakh Technical School of Public Health, improving the quality of education in accordance with international standards and a practical confirmation of successive reforms aimed at training competitive and highly qualified specialists for the healthcare sector.
Document provides for the development of cooperation in a number of areas, including organizing exchanges of professors, teachers, and specialists; expanding international educational opportunities for students; conducting joint seminars, conferences, and training programs; exchanging scientific and practical experience; as well as the joint implementation of innovative projects.
Furthermore, during the online meeting, specific areas of future interaction were reviewed. In particular, the prospects for developing partnership in the fields of healthcare, medical education, public health, research activities and human resource capacity building were discussed.