University Graduation ceremony held in Belarus as Graduates receive diplomas
MINSK, July 4. /Dunyo IA/. On the occasion of Youth Day, employees of the Embassy, together with a representative of the World Association of Youth of Uzbekistan, took part in a solemn graduation ceremony for foreign citizens held at the Belarusian State University of Informatics and Radioelectronics, reports Dunyo IA correspondent.
Event was attended by the university leadership, representatives of the diplomatic corps, public organizations, faculty members, students, and parents of the graduates. During the ceremony, words of congratulations and valedictory wishes were extended to the young specialists, and their achievements in academic, scientific and public activities were recognized.
Diplomats of Uzbekistan emphasized the importance of developing educational and humanitarian cooperation between the two states and also expressed confidence that the acquired knowledge and professional skills would help the graduates contribute to the development of their motherland.
Role of youth organizations in strengthening friendship, mutual understanding, and cultural exchange between nations was separately highlighted.
The solemn ceremony concluded with the conferral of diplomas, presentation of commemorative certificates, and a joint photo session of the event participants.