Uzbekistan and Poland expand tourism cooperation, enhancing cultural and economic links
WARSAW, February 16. /Dunyo IA/. The Embassy of Uzbekistan held online meetings with Robert Ludera, Director of the Network Office at “LOT Polish Airlines” and Special Representative for International Cooperation, as well as with Enser Akarchashma, Deputy Head of the Turkish Airlines representation in Warsaw, reports Dunyo IA correspondent.
During the talks, the parties discussed in detail the current state and prospects of bilateral cooperation in civil aviation. Special attention was given to increasing tourist flow to Uzbekistan from Eastern European countries, particularly Poland.
The importance of actively promoting the Uzbekistan tourism brand in the Polish and wider European markets, expanding the partner network and further strengthening bilateral tourism ties was emphasized.
It was noted that the steady growth of the tourism market in Poland and across the European Union opens additional opportunities to attract new target audiences and expand the geographic reach of tourist exchanges between the two countries.