A meeting held at the Ministry of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan with a delegation from a leading Indian company
May 20, 2026. 14:55 • 2 min
TASHKENT, May 20. /Dunyo IA/. Minister of Investment, Industry, and Trade of Uzbekistan Laziz Kudratov held a meeting with Amit Singh, CEO of International Energy at the Indian company Adani Group, reports Dunyo IA correspondent.
During the dialogue, the parties discussed prospects for expanding investment cooperation and implementing major projects in the fields of hydropower, mining, infrastructure and real estate. The Indian side was presented with promising project proposals designed for further joint development.
The Indian side highly praised the large-scale reforms and investment opportunities created in Uzbekistan, expressing deep interest in developing practical cooperation across various sectors.
The parties reached an agreement on jointly promoting promising projects and developing mechanisms for further collaboration.
“Adani Group” is India's largest conglomerate, successfully operating in sectors such as ports and logistics, power generation and transmission, renewable energy, city gas distribution, airports, and industrial materials.