May 20, 2026. 15:55 • 2 min
ISLAMABAD, May 20. /Dunyo IA/. As part of an official visit to the Punjab province, Ambassador of Uzbekistan Alisher Tukhtaev toured the operations of “Indus Group” and held talks with its Executive Director, Abid Hafeez, reports Dunyo IA correspondent.
At the beginning of the meeting, the Pakistani side was briefed on the ongoing reforms in Uzbekistan's textile sector, the favourable business climate created for foreign investors, tax and customs incentives and support mechanisms for export-oriented production.
The parties discussed expanding industrial cooperation between the two states and implementing joint projects, including the supply of finished fabrics from Uzbekistan to meet the needs of the company's factories in Jordan and Egypt.
Executive Director Abid Hafeez announced that the company's delegation visited Uzbekistan in April of this year to examine the country's raw material base, textile industry infrastructure and the operations of local enterprises. According to him, the company is highly interested in establishing manufacturing facilities in Uzbekistan, as well as exporting finished apparel products to Russian and European markets.
In this regard, the parties also reviewed prospects for organizing finished garment production in Uzbekistan, with subsequent export to Russian and European markets.
Following the negotiations, an agreement was reached to organize another visit of the Indus Group leadership to Uzbekistan, define specific areas of cooperation and open a company office in Tashkent to work with local partners.
“Indus Group” was founded in 1992 and operates in the fields of the textile industry, pharmaceuticals, healthcare, education, and real estate. The company possesses research, development, and design laboratories in Pakistan, the United States, Canada, Australia, and the United Kingdom, alongside manufacturing facilities in Pakistan, Jordan, Egypt and Cambodia. In 2025, the company's export volume reached USD 706 million.