“Business Alliance of the United States and Turkic Republics” launches its operations in New York
NEW YORK, May 16. /Dunyo IA/. A new business platform unifying representatives of the business communities of the United States, Uzbekistan, Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkmenistan - the American-Turkic Republics Business Alliance has been officially registered in New York, reports Dunyo IA correspondent.
In the Alliance's activities, the Uzbek side is represented by our compatriot Dilshodjon Rakhmonov, one of the leading executives at the American insurance company “New York Life Insurance Company”.
According to organization officials, the primary objective of the Alliance is to facilitate the development of business relations between entrepreneurs from Turkic states and the United States, as well as to support investment and commercial projects.
The structure aims to assist entrepreneurs from Central Asian countries in finding partners, establishing connections with US business circles, conducting negotiations, and introducing promising projects to the American market.
It is noted that the Alliance currently collaborates with nearly 500 companies of various levels across the participating countries. The future objectives include expanding this network and shaping a sustainable international business platform.
During a meeting with representatives of our country's Consulate General in New York, particular attention was paid to the prospects of cooperation with Uzbekistan. Specifically, discussions focused on organizing sector-specific meetings for Uzbek entrepreneurs, facilitating direct contacts with American and foreign partners and advancing joint investment projects.
According to Alliance representatives, the initiative to establish this platform emerged against the backdrop of intensifying cooperation among Turkic states and the strengthening of high-level relations between the leaders of the region's countries. In their view, the consistent development of cooperation among Uzbekistan, Turkey, Azerbaijan and Central Asian nations creates favorable conditions for expanding trade, economic and investment ties.
The Consulate General of Uzbekistan in New York maintains constructive working relations with Alliance representatives and intends to support initiatives aimed at strengthening economic partnership, expanding business ties and promoting the entrepreneurial interests of compatriots.