“Travel Trade Journal” Reports on Luxury Familiarization Tour of Uzbekistan for Indian Tourism Companies
June 03, 2026. 08:55 • 2 min
NEW DEHLI, June 3. /Dunyo IA/. The specialized Indian tourism portal “Travel Trade Journal” published an article dedicated to the results of a luxury familiarization tour of Uzbekistan organized by the company “Kazin DMC,” reports Dunyo IA correspondent.
The publication became another evidence of the growing interest of the international tourism community in Uzbekistan and the consistent work to promote our country as a modern, attractive destination.
According to the material, the six-day tour covered key tourist centers of Uzbekistan such as Tashkent, Bukhara, and Samarkand. Its participants included representatives of travel agencies from different regions of India.
The program included visits to historical landmarks, accommodation in high-end properties, familiarization with local cuisine, visits to shopping complexes, as well as a demonstration of modern tourism infrastructure and the hospitality industry.
The main goal of the tour, as quoted by the publication from the words of the CEO of “Kazin DMC” Rohit Shorey, is not only the desire to show historical monuments, but also to help partners see a new, modern, and dynamically developing Uzbekistan.
According to the organizers, the key objective of the tour was to reposition Uzbekistan for the Indian market as a sophisticated and relevant choice for luxury travellers, MICE tourism, as well as individual and group travel.
The publication in “Travel Trade Journal” clearly demonstrates the importance of such professional tours. They allow participants, in particular, to see new hotels, modern cuisine restaurants, and opportunities for active recreation with their own eyes.
The personal experience of Indian tour operators becomes the basis for creating new high-quality travel packages.
Such publications in leading foreign industry media are an important element in increasing Uzbekistan’s visibility on the international stage. They state the country’s transformation into one of the serious players in luxury and business tourism.