Uzbekistan showcases rich cultural heritage and tourism potential in Oman
MUSCAT, February 11. /Dunyo IA/. In the Omani capital, a International Culture Day was held in collaboration with “Ghars International Private School”, aimed at promoting Uzbekistan’s rich cultural heritage and tourism potential, reports Dunyo IA correspondent.
The event brought together representatives of the Ministry of Education of Oman, students of the school and their parents. Guests were introduced to national costumes, traditional handicrafts and local cuisine, providing a vivid insight into Uzbekistan’s cultural diversity.
Special attention was given to a “tourism corner”, where participants were presented with tourist guides and maps in Uzbek, while embassy staff highlighted Uzbekistan’s tourism opportunities and historical landmarks.
Organizers emphasized that such events help strengthen friendship and cultural exchange between countries and increase international interest in Uzbekistan’s tourist routes.