A presentation of Uzbekistan’s tourism potential held in Budapest
BUDAPEST, April 6. /Dunyo IA/. Diplomats from the Embassy of Uzbekistan in Hungary, in collaboration with representatives of the travel company “1000 Út”, held a presentation highlighting the tourism potential of Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
Ambassador of Uzbekistan Oybek Shakhavdinov, delivered the opening remarks, presenting the country's key achievements. He highlighted the active implementation of socio-economic reforms aimed at improving the investment climate and developing tourism infrastructure.
Special attention was paid to the development of Uzbek-Hungarian relations. It was noted that the strategic partnership is expanding, opening new opportunities for cooperation in the fields of economy, investment, tourism, education and culture.
As part of the event, guests were shown a video about Uzbekistan, which drew significant interest and boosted the audience's engagement with the country's tourism destinations. Following the official part, a tasting of Uzbek national cuisine took place.
The cultural program concluded with a concert featuring artists from the Ministry of Culture of Uzbekistan, whose performances vividly demonstrated the richness of national folklore and the country's contemporary art.