South Korean Media: “Iteca Exhibitions” strengthens Uzbekistan’s position on the global exhibition map
December 29, 2025. 16:37 • 3 min
1106
SEOUL, December 29. /Dunyo IA/. The South Korean publication “Asia Journal Press” has published an article highlighting the achievements of the anniversary exhibition season of “Iteca Exhibitions”, which has set a high benchmark for the further development of Uzbekistan’s expo and exhibition industry, reports Dunyo IA correspondent.
The article notes that achievements of the anniversary season set an ambitious benchmark for the years ahead. In 2026, the calendar of exhibitions will expand to 22 exhibitions and 5 conferences, alongside new initiatives designed to support the domestic manufacturers, promote investment and further strengthen the key sectors of the national economy
Since its establishment in 1995, Iteca Exhibitions has played a pioneering role in shaping a modern exhibition industry of the independent Uzbekistan - the industry built around international participation and aligned with the global standards.
The company's journey began with its inaugural events — Tashkent International Healthcare Exibition - TIHE in 1995, and Oil & Gas Uzbekistan - OGU in 1997. Over the years, these exhibitions have grown into the landmark gatherings for the entire Central Asian region. Today, Iteca Exhibitions' portfolio features 20 events, each a flagship within its field and a trendsetter shaping the future of respective economic sectors.
These events enhance Uzbekistan's presence on the global exhibition map, strengthen the country's image as a reliable business partner, and showcase the rapid momentum of its economic development. Their influence now reaches well beyond the national borders — reflected in both the scale and calibre of participating companies, as well as the consistent interest from the international and local audiences alike. UzBuild, UzFood, CAITME, TIHE, OGU and TextileExpo Uzbekistan have earned the status of national brands and enjoy strong recognition far outside the country.
The author writes that in 2025, Iteca Exhibitions has marked its 30th anniversary season with an exceptional programme featuring 20 international exhibitions, four major forums and 36 specialised seminars. The events welcomed 4,311 companies and brands, 251 speakers and moderators, and 3,957 delegates representing 55 countries. With a remarkable 101,160 visitors from 75 countries, the season underscored the truly international scale and enduring significance of Iteca Exhibitions' events
Since its inception, Iteca Exhibitions has served as a trusted and prominent partner for businesses, government institutions and the professional community. Its consistently high organisational standards, strong participant confidence and proven event effectiveness have secured the company's position as a leader in the industry. More than simply presenting achievements, Iteca Exhibitions' events actively support the nation's economic progress, providing a platform for sustainable growth and helping to develop the skilled workforce essential to the vision of New Uzbekistan.