April 28, 2026. 12:00 • 2 min
STOCKHOLM, April 28. /Dunyo IA/. Online negotiations were held between representatives of the Embassy of Uzbekistan in Stockholm and the management of the Danish company “Aller Aqua”, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, the parties discussed establishing bilateral cooperation in the field of aquaculture, specifically focusing on the prospects of launching modern fish feed production in Uzbekistan based on advanced Danish technologies.
Company representatives emphasized their high interest in the Uzbek market, noting that regions near the Fergana Valley, including industrial zones in the Tashkent and Andijan regions, are being considered as potential sites for project implementation.
In turn, the diplomats provided information on the country's favourable investment climate, incentives in free and special industrial zones, the availability of necessary infrastructure and mechanisms for direct interaction with government agencies.
Following the meeting, an agreement was reached to organize a visit by a company delegation to Uzbekistan in June of this year. The visit will include an on-site project study and consideration of participation in the Tashkent International Investment Forum.
Furthermore, the parties expressed their intention to conduct market research and a feasibility study during the current year, develop a business plan, and move to the practical stage of the investment project’s implementation starting next year.
Founded in 1964 in Denmark, “Aller Aqua” specializes in producing high-quality aquaculture feed and successfully operates across Europe, Asia and Africa.