Memorandum of Understanding signed between Uzbekistan and the Organization of Islamic Cooperation
PARIS, 10 February /Dunyo IA/. Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) headquarters in Paris hosted the events of “ECDO Euro-Asia Week - 2026”, reports Dunyo IA correspondent.
Uzbekistan’s delegation, led by Azizbek Urunov, the Special Representative of the President of Uzbekistan on World Trade Organization (WTO) issues also participated in the week-long event. The delegation included Feruza Hamidova, First Deputy Minister of the Ministry of Mining Industry and Geology, Akram Aliev, Deputy Minister of Investments, Industry and Trade, as well as representatives from other key government agencies.
The event aimed to strengthen relations between Euro-Asian countries and ECDO member states, enhance regional competitiveness and expand cooperation on a wide range of issues influencing the economic and social development of the region.
Within the framework of the forum, a series of plenary sessions were held addressing a range of pressing topics. Uzbek representatives highlighted the country’s efforts to build an open and competitive economy, deepen market reforms, enhance investment attractiveness and expand international cooperation.
Government of Uzbekistan and the Economic Cooperation and Development Organization (ECDO) signed a Memorandum of Understanding marking a new phase in Uzbekistan’s integration into the global economy.
The memorandum covers the development of the investment environment, digitalization, anti-corruption measures, green energy initiatives, and 19 other priority areas, reflecting a comprehensive approach to sustainable economic growth and international collaboration.
Under the memorandum, Uzbek businesses will gain access to ECDO analyses and best practices, enhancing investor confidence and competitiveness.
Uzbekistan has also submitted an application to accede to the ECDO Declaration on International Investments and Multinational Enterprises, recognized by more than 50 countries. This move is expected to strengthen Uzbekistan’s position in global rankings and provide additional guarantees for investors.