British company ready to participate in the development of vocational education in Uzbekistan
LONDON, July 10. /Dunyo IA/. Ambassador of Uzbekistan Ravshan Usmanov met with Stefania Giannini, President of Government Relations and Research at “Efekta Education Group” (Efekta), reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, an agreement was reached to launch a pilot project based on online programs of “Efecta” in collaboration with the Agency for Vocational Education. As part of the agreement, the implementation of the platform in vocational education areas was discussed .
Following the meeting , the interviewee expressed hope for the implementation of online educational programs of “Efecta” in Uzbekistan and expressed readiness for further cooperation in the area of ​​high-quality foreign language learning for young people.
“Efekta” is a modern educational platform for teaching English using artificial intelligence. The system analyses student performance and provides teachers with practical recommendations for improving lesson plans and teaching methods.