Primorsky Krai of Russia seeks to establish Interregional Partnerships with Regions of Uzbekistan
VLADIVOSTOK, July 12. /Dunyo IA/.   Consul General of Uzbekistan Khajiakbar Vakhabov met with Boris Stupnitsky, President of the Chamber of Commerce and Industry of the Primorsky Krai of Russia, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, the parties reviewed the opportunities created in Uzbekistan in the field of foreign trade, as well as incentives and preferences available for foreign investors.
The parties discussed the further development of trade and economic ties, including interregional cooperation, prospects for expanding exports, as well as organizing mutual business missions and implementing joint projects.
Following the meeting, the Russian side expressed its readiness to establish cooperation with Administration of the Chamber of Commerce and Industry of the Syrdarya region in the aforementioned areas and to sign a corresponding memorandum.