Avgust 28, 2026. 21:00 • 2 daq
Taʼkidlanishicha, Loyihaga kiritiladigan sarmoya hajmi 288 million dollarga baholanmoqda. Kompaniya vakillari O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni tamal toshini qo‘yish marosimida ishtirok etishga taklif qilgan. Bo‘lajak majmua yiliga 20 million tonnagacha yukka va 150 mingta konteynerga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega bo‘ladi.
Markaz tarkibiga temiryo‘l aloqasiga ega quruq port, bojxona infratuzilmasi va omborxona quvvatlari kiradi. Birinchi bosqichda 63 ming kvadrat metr maydonga ega omborxona majmuasi hamda temiryo‘l terminalini qurish rejalashtirilgan.
“DP World” kompaniyasi ushbu loyiha yuk tashish samaradorligini va O‘zbekistonning transport bog‘liqligini oshirishi, savdo tartib-taomillarini soddalashtirib, Markaziy Osiyoning logistika imkoniyatlarini kuchaytirishiga ishonch bildirmoqda.