Rossiya OAV: O‘zbekistonning SHHT davlatlari bilan savdo-iqtisodiy hamkorligi yangi bosqichga ko‘tarilmoqda
Avgust 30, 2026. 11:30 • 2 daq
SANKT-PETERBURG, 30-avgust. /“Dunyo” AA/. Rossiyaning “Russia News” va “News of Russia” nashrlari O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT) davlatlari bilan savdo-iqtisodiy aloqalari kengayib borayotganiga bag‘ishlangan maqolalarni e’lon qildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Nashrlarda yozilishicha, 2017–2025-yillarda O‘zbekistonning SHHT davlatlari bilan tovar aylanmasi 3,1 barobar oshib, 40,6 milliard dollarga yetgan. 2025-yilda tashkilot davlatlaridan jalb qilingan investitsiyalar hajmi 17,5 milliard dollarni tashkil etgan. Xitoy, Rossiya va Qozog‘iston mamlakatimizning asosiy savdo hamkorlari sifatida qayd etilgan.
Materiallarda transport-logistika yo‘laklarini rivojlantirish, jumladan, Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston va O‘zbekiston–Afg‘oniston–Pokiston temir yo‘l loyihalarini amalga oshirish mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikning muhim yo‘nalishlari qatorida ko‘rsatilgan.
Maqolalarda, shuningdek, SHHTning iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan yangi mexanizmlari, jumladan, 2035-yilgacha bo‘lgan Taraqqiyot strategiyasi va SHHT Taraqqiyot bankini tashkil etish bo‘yicha qaror kelgusida qo‘shma investitsiyaviy, infratuzilmaviy va ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirish uchun muhim asos bo‘lishi ta’kidlangan.