Niderlandiyada axaltaka otlari bo‘yicha jahon chempionati o‘tkaziladi
ASHXOBOD, 15-avgust. /“Dunyo” AA/. 4–6-sentyabr kunlari Niderlandiyaning Kronenberg shahridagi “Peelbergen” ot sporti majmuasida axaltaka otlari bo‘yicha jahon chempionati va ot sporti musobaqasi bo‘lib o‘tadi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tadbirda Yevropa, Osiyo, Yaqin Sharq va boshqa mintaqalardan otboqarlar, chavandozlar, olimlar, mutaxassislar va ot sporti ixlosmandlari ishtirok etishi kutilmoqda.
Uch kunlik dasturdan axaltaka otlarining go‘zallik chempionati, ot sporti musobaqalari, jumladan, dressaj va konkur, shuningdek, axaltaka zotini asrash va rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya o‘rin olgan.
5-sentyabr kuni chempionatning asosiy bahslari o‘tkazilib, turli toifalarda g‘oliblar aniqlanadi va eng yaxshi axaltaka oti nomi e’lon qilinadi.
Markaziy Osiyo davlatlari, jumladan, O‘zbekistondan axaltaka otlarining go‘zallik tanlovi va sport musobaqalarida ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, tadbir doirasida axaltaka otchiligi bilan bog‘liq turkman madaniyati, san’ati va hunarmandchiligi namunalari ham namoyish etiladi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning may oyida Toshkentda axaltaka otlari bo‘yicha “Sharq marvaridi – 2026” jahon chempionati bo‘lib o‘tgan va uning g‘oliblarini O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tabriklagan edi.