Vashington va Toshkent o‘rtasidagi hamkorlik misli ko‘rilmagan yuksak darajada
VASHINGTON, 26-dekabr. /“Dunyo”AA/. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 23-dekabr kuni AQSh Prezidenti Donald Tramp bilan o‘tkazgan telefon orqali muloqoti Amerika va Kanada ommaviy axborot vositalari, AQSh ekspert-tahlil doiralari vakillarining e’tiborini tortdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Xususan, yetakchi elektron va bosma nashrlar, “The Washington Post”, “Investing.com”, “Bloomberg”, “Reuters”, “NewsMax”, “The National Desk”, “The Times of Central Asia” axborot agentliklari, Kanadaning “The Canadian Press” va “CityNews” nashrlari Prezident Donald Tramp Qozog‘iston va O‘zbekiston yetakchilariga kelgusi yilda AQSh shafeligida bo‘lib o‘tadigan “Katta yigirmatalik” (G20) sammitiga taklifnoma yuborishini ma’lum qilgani haqida yozgan.
Xabarda ta’kidlanishicha, O‘zbekiston va Qozog‘iston “Katta yigirmatalik”ka a’zo emas, biroq “AQSh bu respublikalarni taklif qilishga qaror qilgan, chunki “Har ikki davlat bilan munosabatlar ajoyib” (Donald Trampning ijtimoiy tarmoqdagi rasmiy bayonotiga havola).
“Donald Tramp ma’muriyati yuqori texnologiyali qurilmalar, jumladan, smartfonlar, elektromobillar va qiruvchi samolyotlar uchun zarur bo‘lgan nodir metallarni qidirishni faollashtirib, ulkan foydali qazilmalar zaxiralariga ega bo‘lgan va dunyo uranning taxminan yarmini ishlab chiqaradigan Markaziy Osiyoga ko‘proq e’tibor qaratmoqda”, – deb yozadi “The Washington Post”.
“Bloomberg” axborot agentligining yozishicha, bunday qaror Vashingtonning o‘sib borayotgan strategik manfaatlari va uzoq muddatli aloqalarni yanada mustahkamlashga intilishi bilan bog‘liq.
Amerikaning “Investing.com” iqtisodiy nashri, “Reuters” va “NewsMax” axborot agentliklarining xabar berishicha, Donald Trampning O‘zbekiston va Qozog‘iston rahbarlari bilan telefon orqali muloqotlari davom etayotgan mojarolarda tinchlik o‘rnatish hamda AQSh va Markaziy Osiyoning ikki yirik davlati o‘rtasidagi savdo va hamkorlikni rivojlantirish masalalariga qaratilgan.
“The National Desk” nashri Qo‘shma Shtatlar kelasi yili G20 sammitiga mezbonlik qilishini ma’lum qiladi va Donald Trampning so‘zlaridan iqtibos keltiradi: “Biz ikkala yetakchiga Mayamida bo‘lib o‘tadigan ushbu juda muhim tadbirda mehmon sifatida bizga qo‘shilish uchun taklifnoma yuboramiz!”.
“The Times of Central Asia” nashri ikki tomonlama aloqalar faollashgani va aviatsiya, avtomobilsozlik, tog‘-kon sanoati, qishloq xo‘jaligi, infratuzilma, energetika va texnologiyalar kabi sohalarda qo‘shma loyihalar amalga oshirilayotgani, ushbu tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish mexanizmlari, jumladan, Amerika–O‘zbekiston ishbilarmonlar va investitsiya kengashi hamda rejalashtirilayotgan qo‘shma Investitsiya jamg‘armasi tashkil etilganini qayd etgan.
Kanadaning “The Canadian Press” markaziy nashri va Kanadaning “CityNews” axborot agentligi ta’kidlashicha, “Bu strategik qadam ma’muriyat Donald Trampning birinchi muddati tashqi siyosatining asosiy yutug‘i bo‘lgan tashabbusni qayta tiklashga urinayotgan bir paytda amalga oshirildi. Xususan, uning jamoasi Isroil va Birlashgan Arab Amirliklari, Bahrayn va Marokash o‘rtasida diplomatik va savdo aloqalarini yo‘lga qo‘ygan. Bu safar “strategik e’tibor Markaziy Osiyo mintaqasiga, xususan, O‘zbekiston va Qozog‘istonga qaratildi, chunki AQSh muhim minerallarni yetkazib berishning barqaror zanjirlariga jiddiy e’tibor qaratgan”.
Ushbu tashabbusning yetakchi ommaviy axborot vositalarida yoritilishi uning keng siyosiy va strategik kontekstini tushunishga urinishlar bilan birga kechdi. Shu nuqtayi nazardan, amerikalik tahlilchilar va ekspertlarning ekspert baholari alohida qiziqish uyg‘otmoqda. Ular O‘zbekiston va Qozog‘istonning G20 sammitida ishtirok etishini bir martalik diplomatik ishora sifatida emas, balki mintaqaviy va jahon siyosatidagi chuqur o‘zgarishlarning in’ikosi sifatida ko‘rishmoqda.
Jumladan, respublikachi senator Stiv Deyns “X” platformasida quyidagilarni e’lon qildi:
“AQSh , Qozog‘iston, O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyo o‘rtasidagi yaqin munosabatlarni mustahkamlash nafaqat maqsadga muvofiq, balki barcha manfaatdor tomonlar uchun strategik zaruratdir.
Men AQSh Prezidenti Donald Tramp va uning ma’muriyatini ushbu voqelikni tan olgani va Amerikaning Markaziy Osiyo bilan munosabatlariga ustuvor ahamiyat bergani uchun olqishlayman”.
AQSh Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili, AQShning Hindistondagi elchisi Serjio Gor (“X” platformasi): “Bugun Prezident D.Tramp telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan. D. Tramp tinchlik va farovonlik tarafdori bo‘lgan Prezident ekani ta’kidlandi. Men bunga to‘liq qo‘shilaman! AQSh Prezidenti rahbarligida son-sanoqsiz mojarolar to‘xtadi va dunyo yaxshilandi!”.
“Atlantic Council” tahliliy markazi huzuridagi Yevroosiyo markazi katta direktori, AQSHning O‘zbekiston va Ukrainadagi sobiq elchisi Jon Xyorbst Samarqandda “C5+1” formatining yaratilishi AQShning Markaziy Osiyo bilan munosabatlarini rivojlantirishda muhim signal bo‘lganini ta’kidladi.
– Prezident Donald Tramp va mintaqa mamlakatlari yetakchilari ushbu formatni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqdi, – deydi ekspert. – Noyabr sammiti AQShning O‘zbekiston, Qozog‘iston va mintaqaning boshqa mamlakatlari bilan yanada yaqin munosabatlari kun tartibini shakllantirishda muhim qadam bo‘ldi.
Bugun Vashington va Toshkent o‘rtasidagi munosabatlarda yana bir qadam oldinga tashlandi. Gap Donald Trampning O‘zbekiston Prezidentiga G20 uchrashuvida ishtirok etish uchun shaxsan qilgan taklifi haqida bormoqda. Ushbu qadamlar Vashingtonning Markaziy Osiyoga aniq va ongli e’tiboridan, AQShning O‘zbekiston bilan strategik hamkorligini kengaytirish zarurligidan dalolat beradi.
Bugungi kunda Vashington va Toshkent o‘rtasidagi hamkorlik misli ko‘rilmagan yuksak darajada. Bu birinchidan, “C5+1” formati doirasidagi o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish bilan bog‘liq. Ikkinchidan, O‘zbekistonni G20 ishiga jalb qilish. O‘zbekiston rahbariyati har doim Vashington bilan yanada yaqin va konstruktiv munosabatlarga intilib kelgan va uning sa’y-harakatlari tufayli bu jarayon faol amalga oshirilmoqda.
Amerika–O‘zbekiston savdo palatasi (AUTP) ijrochi direktori Yelena Son:
– O‘zbekiston va Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidentlari o‘rtasida navbatdagi telefon muloqoti bo‘lib o‘tgani haqidagi xabarni AUTP a’zolari juda ijobiy qabul qildi. Toshkent va Vashington o‘rtasidagi oliy darajadagi muloqot to‘g‘ridan to‘g‘ri ishonchli hamkorlikning ikkinchi namunasi bo‘ldi. Aloqalarning bunday shakli ikki tomonlama munosabatlar uchun barqaror va oldindan aytish mumkin bo‘lgan asosni shakllantiradi hamda ham Amerika, ham O‘zbekiston biznesiga sezilarli amaliy foyda keltiradigan qulay shart-sharoitlarni yaratadi.
O‘zbekiston va Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidentlarining biznesni qo‘llab-quvvatlash va tashqi iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish borasidagi kuchli yetakchiligi va aniq maqsadga yo‘naltirilgan sa’y-harakatlari ko‘p jihatdan bir-biriga mos keladi va bir-birini to‘ldiradi, ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish uchun mustahkam asos yaratadi.
G20 sammitida ishtirok etish taklifi muhim siyosiy-iqtisodiy signal bo‘lib, Toshkentning xalqaro subyektligini oshiradi va investorlarning olib borilayotgan islohotlarga ishonchini mustahkamlaydi.
G20 kun tartibida ishtirok etish O‘zbekiston uchun moliyalashtirish va texnologiyalardan foydalanish, eksport tarmoqlarini ilgari surish, energetika, infratuzilma va sanoatga strategik investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha eng yirik iqtisodiyotlar bilan teng muloqot qilish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar ochadi.
“Project C.U.R.E.” xayriya jamg‘armasi direktori Ayub Ayub:
– O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyoni xalqaro ahamiyatga molik sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish uchun mintaqa anchadan buyon muhtoj bo‘lgan yetakchidir.
O‘zbekiston Prezidentining AQSh yetakchisi, dunyoning boshqa yetakchilari bilan yo‘lga qo‘ygan munosabatlari diqqatga sazovor va butun Markaziy Osiyo mintaqasi uchun strategik ahamiyatga ega.
O‘zbekistonning G20 sammitida ishtirok etishga taklif etilgani muhim va muhim signaldir. Bunday muloqotlar va hamkorlik shakllari Markaziy Osiyoga xalqaro qiziqishning ortishi, investitsiyalarni jalb etish, uzoq muddatli sheriklikni rivojlantirish va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilmoqda.
O‘zbekiston rahbariyati mas’uliyatli va uzoqni ko‘ra biladigan yetakchilikni namoyon etib, yangi mintaqaviy kun tartibini shakllantirishda muhim rol o‘ynamoqda. Bu, ayniqsa, diplomatiya barqaror rivojlanish va xavfsizlikni ta’minlashning asosiy vositalaridan biriga aylanib borayotgan hozirgi dunyo sharoitida haqiqatan ham muhim va zarur strategiyadir.
Xalqaro strategik tadqiqotlar assotsiatsiyasi prezidenti Gregori Kupli:
– O‘zbekiston va AQSh prezidentlarining 23-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqoti Donald Tramp ma’muriyatining Markaziy Osiyo mintaqasiga e’tibori ortib borayotganini ko‘rsatdi.
Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Prezidenti etib saylanishi bilan O‘zbekiston – AQSh munosabatlari nafaqat jadal rivojlandi, balki muhim tarmoqlarning keng doirasini qamrab olgan holda sifat jihatidan yangi mazmun kasb etdi.
Prezidentlar 2025-yil noyabr oyida “C5+1” sammiti doirasida o‘tgan uchrashuvda erishilgan kelishuvlar ijrosining borishini, O‘zbekiston–AQSh munosabatlarini yanada rivojlantirish istiqbollarini batafsil ko‘rib chiqdi.
Prezidentlar ikki tomonlama siyosiy aloqalar, eng avvalo, oliy darajada faol rivojlanib borayotgani, bu mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni yangi bosqichga ko‘tarish va uni amaliy mazmun bilan boyitish imkonini berganini ta’kidladi.
Amerika–O‘zbekiston ishbilarmonlar va sarmoyadorlar kengashining tashkil etilishi ikki tomonlama munosabatlarning har ikki tomon uchun yuksak ahamiyatidan dalolat beradi.