“TOLO news”: O‘zbekiston Mustaqillikning 35 yilligini keng nishonlashga tayyorgarlik ko‘rmoqda
QOBUL, 24-avgust. /“Dunyo” AA/. Afg‘onistonning “TOLO news” telekanalida O‘zbekiston Mustaqilligining 35 yilligini nishonlashga tayyorgarlik jarayoniga bag‘ishlangan maqola eʼlon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Materialda 1-sentyabr kuni O‘zbekiston davlat mustaqilligining 35 yilligi “Yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot va kelajak yaratamiz!” shiori ostida keng nishonlanishi qayd etilgan.
Tadbirlar dasturidan adabiy-badiiy kechalar, xalq sayillari, madaniy, sport va gastronomik tadbirlar o‘rin olishi taʼkidlangan.
Nashrda O‘zbekiston iqtisodiyotidagi o‘sish ko‘rsatkichlariga ham eʼtibor qaratilgan. Xususan, 2025-yilda mamlakat yalpi ichki mahsuloti 147 milliard dollarga, tovarlar va xizmatlar eksporti 33,8 milliard dollarga yetgani, kambag‘allik darajasi esa 5,8 foizga tushgani keltirilgan.
Shuningdek, 2026-yil 1-avgust holatiga ko‘ra, O‘zbekistonning oltin-valyuta zaxiralari tarixda ilk bor 64,34 milliard dollardan oshgani qayd etilgan.