“London Post”: “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi sohalar rivojida asosiy dasturilamalga aylantirilmoqda
Yanvar 18, 2026. 10:30 • 3 daq
• 2119
LONDON, 19-yanvar. /“Dunyo” AA/. Buyuk Britaniyaning mashhur “London Post” nashrida “O‘zbekiston – 2030”: barqaror o‘sish va farovonlik uchun yo‘l xaritasi” sarlavhali maqola eʼlon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Maqolada taʼkidlanishicha, 2023-yilda qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida iqtisodiyot, davlat xizmatlari, boshqaruv tizimi va ekologik barqarorlikni modernizatsiya qilish bo‘yicha o‘rta muddatli istiqbol va samaradorlik ko‘rsatkichlari belgilangan. Endilikda, amalga oshirishning birinchi bosqichiga (2023–2025) tayangan holda, hukumat real sharoitlar, global tendensiyalar va yanada qatʼiy hisobdorlikka bo‘lgan ehtiyojni aniqroq hisobga olish uchun 2026-2030-yillarga mo‘ljallangan yangilangan natijalar doirasini tayyorlamoqda.
O‘zbekistondagi so‘nggi islohotlar allaqachon sezilarli samara berdi. Qisqa davrda kambag‘allik darajasi 11 foizdan 6,8 foizga kamaydi; Yalpi ichki mahsulot 102,6 milliard dollardan 140 milliard dollarga, eksport 24,9 milliard dollardan 27,9 milliard dollarga, xorijiy investitsiyalar hajmi esa 17,1 milliard dollardan 42 milliard dollarga oshdi. Ishsizlik 6,8 foizdan 4,9 foizga qisqardi, xorijiy sayyohlar soni esa 6,6 milliondan 8,6 millionga ortdi.
Strategiya iqtisodiy raqobatbardoshlik va ijtimoiy farovonlikni qamrab oluvchi milliy ustuvorliklar to‘plami atrofida tashkil etilgan. Ularga quyidagilar kiradi: barqaror iqtisodiy o‘sish, zamonaviy taʼlim, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy himoya tizimi, ekologik vaziyatni yaxshilash, insonlarga xizmat qiladigan adolatli zamonaviy davlat, kafolatlangan suverenitet va xavfsizlik.
Bu yerda nafaqat kun tartibining kengligi, balki o‘lchanadigan amalga oshirishga eʼtibor qaratish ham diqqatga sazovor: ustuvorliklar maqsadlarga, maqsadlar esa amalga oshirish rejalariga o‘tkaziladi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida modernizatsiya markaziga makroiqtisodiy barqarorlik va investitsiyalarga asoslangan o‘sish qo‘yilgan. Asosiy maqsadlar 2030-yilga borib, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromadni 5 ming dollardan oshirish, davlat qarzini maqbul darajada (YAIMning 50 foizidan yuqori bo‘lmagan) ushlab turish va o‘n yillik oxirigacha inflyatsiyani 5-6 foiz oralig‘ida ushlab turishdan iborat.
Shuningdek, ishbilarmonlik muhitini yaxshilaydigan va moliya bozorlarini mustahkamlaydigan institutsional islohotlar: davlat banklarining umumiy bank aktivlaridagi ulushini kamaytirish va bir nechta tijorat banklarida islomiy moliyalashtirish xizmatlarini ko‘rsatish uchun huquqiy asos yaratish taʼkidlangan. Ushbu qadamlar xususiy sektor dinamikasini kuchaytirish, moliyalashtirish imkoniyatlarini kengaytirish va kapitalni taqsimlash samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Bazaviy tarmoqlarda unumdorlikni oshirish chora-tadbirlari ham muhim o‘rin tutadi. Qishloq xo‘jaligida, masalan, kun tartibida gektaridan olinadigan o‘rtacha daromadni qariyb 5 ming dollargacha oshirish ko‘zda tutilgan bo‘lib, bu yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulot ishlab chiqarishga o‘tish va rentabellikni oshirishni aks ettiradi.
“O‘zbekiston – 2030”da inson kapitaliga uzoq muddatli raqobatbardoshlikning hal qiluvchi omili sifatida qaralmoqda. Oliy taʼlim sohasida maqsadlar orasida xalqaro hamkorlikni kengaytirish (shu jumladan, jahon reytinglariga kiruvchi universitetlar bilan ikki tomonlama diplom dasturlari), tadqiqot salohiyatini oshirish va mahalliy oliy o‘quv yurtlarining global mavqeini yuksaltirish kiradi.
Bir so‘z bilan aytganda, takomillashtirilayotgan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi sohalar rivojida asosiy dasturilamalga aylantirilmoqda.