O‘zbekistonda 2025 yilning 9 oyida 15 mingdan ortiq egizak tug‘ildi
TOSHKENT, 30-dekabr. /“Dunyo” AA/. O‘zbekistonda 2025 yilning yanvar­–sentyabr oylarida 664,6 ming chaqaloq dunyoga keldi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Milliy statistika qo‘mitasi maʼlumotlariga ko‘ra, bolalarning aksariyati bittadan tug‘ilgan – 649 041 nafar. Ammo ko‘plab kutilmagan hodisalar ham bo‘lgan – 15 136 juft egizak va 421 ta uch egizak. Har 44 ta oiladan biri bu yil ikki karra baxtga, baʼzilari esa uch karra baxtga sazovor bo‘ldi.
2025 yil 30 dekabr holatiga ko‘ra, mamlakatning doimiy aholisi soni 38 276116 kishini – 19 275852 nafar erkak va 19 000264 nafar ayolni tashkil etgan.