2025-yil yanvar-noyabr oylarida 80 mingdan ortiq chet ellik davolanish uchun O‘zbekistonga kelgan
Bemorlarning aksariyati qo‘shni davlatlar vakillaridir. Tojikiston birinchi o‘rinda  55 851 kishi, Qirg‘iziston ikkinchi o‘rinda  14 ming 296 kishi, uchinchi o‘rinda esa Qozog‘iston (7 ming 633) qayd etilgan. Rossiyadan 1 ming 820 nafar, Afg‘onistondan esa 678 nafar bemor kelgan.
O‘zbekiston shifoxonalari uzoq xorij davlatlarining ham eʼtiborida. Jumladan, mamlakatga Turkiya (47 kishi), AQSh (15), Xitoy (15) va Ozarbayjon (10) fuqarolari tashrif buyurgan. Qolgan 69 nafar bemor boshqa davlatlardan kelgan.