Dunyodagi eng baland ko'prikning yuk ko'tarish qobiliyati sinovdan muvaffaqiyatli o'tdi
TOSHKENT, 7-sentabr. /"Dunyo" AA/. Xitoyning Guychjou provinsiyasida joylashgan Huajyang Grand Kanyon ko'prigi joriy sentyabr oyi oxirida rejalashtirilgan tantanali ochilishga tayyorgarlik doirasida besh kun davomida o'tkazilgan yuk ko'tarish sinovlaridan muvaffaqiyatli o'tdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Mutaxassis muhandislik tekshiruv jamoasi tuzilmaning turli nuqtalarida 96 ta mashina (yo'lovchi va yuk avtomobillari)ni strategik jihatdan joylashtirgan holda yuk ko'tarish sinovini qat'iy tarzda o'tkazdi. Ushbu mukammal baholash ko'p vaznli yuk ostida ko'prikning konstruksiyaviy barqarorligi va umumiy chidamligini aniqlashga qaratilgan edi.
Darayo vodiysidan 625 metr (2083 fut) balandlikda ko'tarilgan Huajyang Grand Kanyon ko'prigi to'liq foydalanishga topshirilganidan so'ng jahon bo'yicha yangi rekordlarni o'rnatishi kutilmoqda.
U nafaqat dunyodagi eng baland ko'prik, balki tog'li hududda qurilgan eng katta ko'prik sifatida ham tarixda o'ziga xos iz qoldiradi. Mutaxassislarga ko'ra, mazkur loyiha muhandislik istiqbollari va infratuzilmani rivojlantirish sohasidagi muhim yutuqlardan biri bo'ladi.