Sloveniya O'zbekistonga yangi elchi tayinladi
"Sloveniyaning O'zbekistondagi Elchisi etib tayinlangan Darya Bavdaj Kuret xonimning ishonch yorliqlarini qabul qilishdan mamnunmiz, – deb yozdi O'zbekiston TIV rahbari o'zining telegram kanalida. – O'zbekiston-Sloveniya o'rtasidagi ikki va ko'p tomonlama hamkorlikning asosiy ustuvor yo'nalishlarini muhokama qildik. Elchi xonimga o'sib borayotgan munosabatlarimizning salmoqli salohiyatini oshirishda ulkan muvaffaqiyatlar tilaymiz".
O'zbekiston va Sloveniya o'rtasidagi diplomatik munosabatlar 1995-yil 16-yanvarda o'rnatilgan.
Tajribali diplomat Darya Bavdaj Kuret 2019-yildan 2024-yilgacha Sloveniyaning Toshkentdagi elchisi bo'lib ishlagan Branko Rakoves o'rniga tayinlandi.