Xitoy OAV: O'zbekiston xalqaro turizm sohasida yetakchi davlatga aylangan
PEKIN, 20-sentyabr. /"Dunyo" AA/. Xitoyning "Travel&Leisure" nashrida "O'zbekiston va "BMT-Turizm": sanoatni o'zgartiruvchi hamkorlik" sarlavhali maqola e'lon qilindi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
"Samarqand, Buxoro, Xiva va mamlakatning boshqa durdona shaharlarini kashf etayotgan sayyohlar soni ortib bormoqda va hukumat bu sohani iqtisodiyotning ustuvor yo'nalishi sifatida ko'rib, uni rivojlantirishga e'tibor qaratmoqda", – deyiladi nashrda.
O'zbekiston xalqaro maydonda faol bo'lib, 1993-yildan buyon a'zo bo'lgan "BMT-Turizm" (Butunjahon turizm tashkiloti) bilan hamkorlik rivojlanishning asosiy vositasiga aylandi va mamlakatni jahon turizmi kun tartibida yetakchi o'ringa ko'tardi.
O'zbekiston boshidanoq xalqaro turizm g'oyalarining nafaqat ishtirokchisi, balki faol tashabbuskori bo'lishga intildi. 1994-yildagi Samarqand deklaratsiyasi, 1999-yildagi Xiva deklaratsiyasi, 2002-yilgi Buxoro deklaratsiyasi kabi muhim hujjatlarni O'zbekiston ilgari surgan va qabul qilinishiga erishgan.
Keyingi yillarda O'zbekiston tashabbuslari yana-da jadallashib, jahon ahamiyatiga ega bo'ldi. O'zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi 2027-yilni Xalqaro barqaror va yashovchan turizm yili deb e'lon qilgani mamlakat takliflarining xalqaro miqyosda e'tirof etilganining muhim tasdig'idir.
"O'zbekiston ushbu sohada xalqaro standartlarni o'rnatishga qaratilgan Xavfsiz turizm bo'yicha Global kodeksini yaratish tashabbusi bilan chiqdi. Tashabbusni amalga oshirish uchun hukumatlararo komissiya tuzilib, O'zbekiston bir ovozdan uning raisi etib saylandi. Nihoyat, 2025-yil fevral oyida respublika xalqaro sayohat kodeksiga rasman qo'shildi va sayohatchilar huquqlari va zamonaviy xavfsizlik standartlariga sodiqligini tasdiqladi", – deb yozilgan nashrda.
Maqolada ta'kidlanganidek, "BMT-Turizm" tashkiloti bilan hamkorlik keng qamrovli bo'lib, turizmni rivojlantirishning barcha yo'nalishlarini qamrab oladi. Madaniy merosni asrab-avaylash va targ'ib qilishga asosiy e'tibor qaratilgan. "Ipak yo'li" dasturi doirasida O'zbekiston tashkilotning yetakchi hamkorlaridan biri sifatida e'tirof etiladi. Tashkilot shafeligida "Ipak yo'li" xalqaro brendi bo'yicha loyihalar, tashabbuslar va tadqiqotlarni birlashtirgan tematik ofis Samarqandda faoliyat ko'rsatmoqda. U keyingi baholash va tavsiyalar uchun Ipak yo'li bo'ylab sayohatlarni targ'ib qiluvchi "BMT-Turizm" va turizm bo'yicha ekspertlarning faoliyatini muvofiqlashtirish uchun mo'ljallangan.
"BMT-Turizm" tashkiloti bilan hamkorlikda mamlakatda o'tkazilayotgan xalqaro tadbirlar alohida o'rin tutadi. Bu 2023-yil oktyabr oyida Samarqandda mazkur tashkilot Bosh Assambleyasining 25-yubiley sessiyasi bo'lib o'tdi. Unda 140 dan ortiq davlat vakillari ishtirok etdi va shaharning o'zi Jahon madaniy turizm poytaxti deb e'lon qilindi. Bosh Assambleya doirasida 127 davlatdan 1200 dan ortiq mutaxassislarni jalb etgan sarmoyaviy va ta'lim forumlari o'tkazildi. Muhim shartnomalar imzolandi, Xalqaro turizm akademiyasi va "Ipak yo'li" tematik ofisi ochildi. Bu voqea O'zbekiston nafaqat yirik xalqaro forumlar tashkil etish, balki jahon turizmini rivojlantirish kun tartibini belgilashga qodirligini tasdiqladi.
"Bu yutuqlarning barchasi O'zbekiston xalqaro turizm sohasida yetakchi davlatga aylanganidan dalolatdir. Mamlakat sanoatning ichki rivojlanishi bilan cheklanib qolmaydi, balki butun dunyo uchun yangi standartlar va qadriyatlarni faol ravishda o'rnatmoqda. Kelgusi yillarda BMT doirasidagi yangi tashabbuslar bilan bir qatorda Akademiyaning ta'lim dasturlari ham kengayishi kutilmoqda. Bularning barchasi O'zbekistonning tarixiy meros, zamonaviy infratuzilma va xalqaro yetakchilikni o'zida mujassam etgan asosiy turizm markazi sifatidagi mavqeini mustahkamlaydi", – deb yozgan Xitoy OAV.