1993-yil: O'zbekiston va Iroq o'rtasida diplomatik munosabatlar o'rnatildi.
1998-yil: Toshkentda Respublika Xotin-qizlar qo'mitasi tomonidan tashkil etilgan "Oila" Respublika ilmiy-amaliy markazining tantanali ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
2017-yil: O'zbekiston Prezidenti Portugaliya Prezidentiga ushbu mamlakatning markaziy qismini qamrab olgan o'rmon yong'inlari oqibatida ko'plab insonlar halok bo'lgani va vayronliklar yuzaga kelgani munosabati bilan hamdardlik maktubi yo'lladi.
2024-yil: O'zbekiston Prezidentiga diniy-ma'rifiy sohada amalga oshirilayotgan ishlar haqida axborot berildi.
O'zbekiston Prezidenti maktabgacha va maktab ta'limi sifatini oshirish, pedagoglar malakasini oshirish tizimini takomillashtirish bo'yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.