O‘zbekiston Prezidenti sanoat gazlarini ishlab chiqaruvchi va yetkazib beruvchi yetakchi Amerika kompaniyasi rahbarini qabul qildi
Iyun 16, 2026. 18:10 • 2 daq
TOSHKЕNT, 16-iyun. /“Dunyo” AA/. Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Air Products” kompaniyasi bosh ijrochi direktori Eduardo Menezesni qabul qildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, mamlakatimizda yuqori texnologiyali sanoat korxonalarini barpo etishga faol investitsiya kiritayotgan AQSHning mazkur kompaniyasi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
“Air Products” sanoat gazlarini ishlab chiqarish va yetkazib berish bo‘yicha jahonning yetakchi kompaniyalaridan biri bo‘lib, uning bozor kapitallashuvi 60 milliard dollardan oshgan. Kompaniya har yili 50 dan ortiq mamlakatda 200 million tonna sanoat gazlarini ishlab chiqarib, 750 ga yaqin ishlab chiqarish obyektlarini o‘z ichiga olgan tarmoqni boshqaradi.
Ayni paytda kompaniyaning yurtimizga yo‘naltirgan investitsiyalarining umumiy hajmi 1 milliard dollardan oshgan. “GTL Uzbekistan” zavodida sanoat gazlarini qayta ishlash, Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodida vodorod ishlab chiqarish hamda “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida suyuq uglerod dioksidi ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalar hamda Toshkent va Qarshi shaharlarida ta’lim dasturlari amalga oshirilgan.