Yevropa shaharlarida Isroilning «Global Sumud» gumanitar flotiliyasini toʻxtatgani ortidan norozilik namoyishlari boʻlib oʻtmoqda
Oktabr 04, 2025. 12:04 • 2 daq
MADRID, 5-oktabr. /Dunyo» AA/. Shu yil 2-oktabr kuni tunda Madridda Gʻazoga gumanitar yordam olib ketayotgan "Global Sumud" flotiliyasi Isroil tomonidan toʻxtatilishi ortidan Falastin xalqi bilan keng koʻlamli birdamlik namoyishlari boshlandi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Politsiya ma'lumotlariga koʻra, namoyishlar va mitinglar Barselona, Sevilya, Bilbao, Valensiya va mamlakatning boshqa shaharlarida ham boʻlib oʻtmoqda. Namoyishlar talabalar uyushmalari, kasaba uyushmalari va inson huquqlari tashkilotlari ishtirokida tashkil etilyapti.
Namoyishchilarning asosiy talablari orasida Ispaniyaning Isroil bilan harbiy hamkorligini zudlik bilan toʻxtatish, savdo va diplomatik kelishuvlarni uzish, Falastinning oʻz taqdirini oʻzi belgilash huquqini tan olish kiradi. Ular, shuningdek, Yevropa Ittifoqi va xalqaro hamjamiyat tomonidan Isroilga bosimni kuchaytirishga chaqirmoqda. Namoyish tashkilotchilarining ta'kidlashicha, Ispaniya hukumatining qadamlari, jumladan, qurol eksporti litsenziyalarini vaqtinchalik toʻxtatib turish ham yetarli emas. Ular Falastin xalqini qoʻllab-quvvatlash uchun yanada qat'iy diplomatik va huquqiy choralar koʻrishni talab qilmoqdalar.
Noroziliklarning yangi toʻlqiniga Gʻazodagi mojaroning kuchayishi va mintaqa aholisi uchun yordam olib ketayotgan "Global Sumud" gumanitar flotiliyasining toʻxtalishi sabab boʻlgan. Isroil harbiy-dengiz kuchlari allaqachon 40 dan ortiq kemani, jumladan, ispan jurnalisti boʻlgan Kapitan Nikosni qoʻlga olgan.
Eslatib oʻtamiz, 40 dan ortiq davlatdan 450 dan ortiq faol, jumladan, 30 nafar Ispaniya fuqarosi qoʻlga olinib, Isroil portlariga oʻtkazilgan.
Madriddagi namoyishlar Tashqi ishlar vazirligi oldida boshlanib, poytaxtning markaziy koʻchalari boʻylab yurish bilan davom etdi. Ishtirokchilar Falastin bayroqlari hamda "Falastinga ozodlik!" va "Genotsidga yoʻq!" kabi shiorlar yozilgan plakatlarni koʻtardilar.
"Madaniy va siyosiy tafovutlardan qat'iy nazar, butun mamlakat boʻylab Falastinni qoʻllab-quvvatlash uchun qarshilik kuchayib bormoqda. Hatto kichik shaharlarda ham tashabbus guruhlari tuzilib, aksiyalar oʻtkazilmoqda. Bu turli harakatlar va xalqlarni yagona maqsad yoʻlida birlashtiradi", dedi Barselonadagi namoyishlar ishtirokchisi Sebastyan.
Sevilyada talabalar shahar meriyasi oldida yigʻilib, Isroil universitetlari bilan akademik hamkorlikni toʻxtatishni talab qildi. Ishtirokchilardan biri Eduardo Agileraning aytishicha, talabalar harakati "Isroil bilan aloqalar uzilmaguncha" toʻxtamaydi.
Ispaniya hukumati hodisalarning oldini olish uchun xavfsizlik choralarini kuchaytirdi.
Eslatib oʻtamiz, Isroilning flotiliyani toʻxtatib qoʻygani Gretsiya, Italiya, Germaniya, Tunis va Turkiyada ham noroziliklarga sabab boʻldi va boshqa bir qancha mamlakatlarda ham tanqidlarga uchradi. Yevropa davlatlari Isroilni qoʻlga olgan ekipaj a'zolarining huquqlarini hurmat qilishga chaqirdi. Isroil tomoni flotiliyani "provokatsion yaxtalar" deb ta'riflab, harbiylar kemalarni Gʻazo bilan chegaradosh suvlarning dengiz blokadasiga kirishidan oldin toʻxtatganini ta'kidladi.
Falastin sogʻliqni saqlash idoralari ma'lumotlariga koʻra, Isroilning Gʻazo sektoridagi harbiy amaliyotlari natijasida allaqachon 66 mingdan ortiq odam halok boʻlgan.