October 26, 2025. 08:05 • 55 sec
2017: President of Uzbekistan met with the Prime Minister of the Republic of Turkey alongside representatives from the financial and business sectors of both countries.
2018: President reviewed the construction of the Turkiston and Yunusabad stations. Additionally, he inspected the modern "Business City" project in the Yunusabad district of Tashkent.
2020: President attended presentations of several major construction projects.
2022: President visited Family Polyclinic No. 22 in the Uchtepa district of Tashkent.
2023: President of Uzbekistan hosted the Chairman of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan during an official visit.
At the same time, a presentation was held on measures to enhance the efficiency of the energy market regulator.