Lionel Ni: Uzbekistan Has Invited Global Partners to Help Build a Shared and Prosperous Future
GUANGZHOU, August 16. /Dunyo IA/. President of the Hong Kong University of Science and Technology Lionel Ni has conveyed his sincere congratulations and best wishes to Uzbekistan ahead of the 35th anniversary of the country’s independence:
– It is a great honor for me to extend my warmest congratulations to Uzbekistan on the 35th anniversary of its independence. Over the years, the world has witnessed Uzbekistan’s significant progress.
Through forward-looking reforms, Uzbekistan has achieved remarkable advances in education, digital transformation and international cooperation, particularly over the past decade.
Uzbekistan has not only created tremendous opportunities for its people, but has also invited global partners to participate in building a shared and prosperous future.
As an institution deeply committed to cutting-edge innovation and global dialogue, our university greatly values its growing partnership with Uzbekistan, including with New Uzbekistan University.
Together, we are developing student exchange programs, nurturing world-class talent and promoting joint scientific research.
Through these strong ties, we have witnessed firsthand the incredible potential, energy and brilliance of Uzbekistan’s new generation.
Once again, I extend my heartfelt congratulations to the people of Uzbekistan on this landmark occasion. We look forward to a long and fruitful journey ahead, working hand in hand with our Uzbek friends to build a brighter future through education, science and cross-border innovation.