Regions of Uzbekistan and Guangdong Province of China expand cooperation in vocational education
GUANGZHOU, August 11. /Dunyo IA/. Representatives of the Vocational Education Agency of Uzbekistan, Technical Schools No. 3 and No. 4 of the Andijan Region and Guangdong Polytechnic College of Science and Technology held an online meeting, reports Dunyo IA correspondent.
According to the General Consulate of Uzbekistan in Guangzhou, during the meeting, the parties discussed the establishment of international cooperation, student and faculty exchanges, as well as the development of joint educational programs.
Representatives of the Guangdong Polytechnic College of Science and Technology expressed interest in conducting master classes in robotics, artificial intelligence, and other fields at Uzbek technical schools, as well as in signing a cooperation agreement with Technical School No. 4 of the Andijan Region.
Parties also agreed to develop the “Foreign Language + Vocational Skills” model through the creation of the “Uzbekistan-China” digital platform, and to consider the possibility of introducing the professional standards, curricula and educational materials of the Chinese college into local technical schools.
During the upcoming visit of the Chinese delegation to Uzbekistan in September, master classes are scheduled to be held in computer engineering and technology, artificial intelligence, business and practical foreign languages.