German sports analysts expect intrigue in the group with the participation of Uzbekistan at the FIFA World Cup
April 27, 2026. 12:25 • 2 min
• 1086
BERLIN, April 27. /Dunyo IA/. The German sports portal “Wette.de” has published an analysis of the 2026 FIFA World Cup group stage, paying special attention to the national team of Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
According to the April FIFA rankings, Portugal is ranked 7th, Colombia is 16th, Democratic Republic of the Congo is 54th and Uzbekistan is 59th. Experts name the Portuguese national team as the favourite to win the group.
Special attention is paid to Cristiano Ronaldo, for whom this World Cup could be the last of his career. It is noted that he is the only footballer to have scored in every World Cup since 2006.
At the same time, the national team of Uzbekistan is viewed as an unpredictable participant. Analysts emphasize that the team has not been sufficiently studied by its opponents and is capable of delivering surprises. Their participation in the tournament is already being called a historic achievement.
As a reminder, the group stage matches will take place from June 17 to June 27, 2026, in the USA and Mexico. Uzbekistan will begin the tournament on June 18 with a match against Colombia in Mexico City, then face Portugal on June 22 in Houston, and conclude the group stage on June 27 against DR Congo in Guadalajara.
Experts believe that the Uzbekistan national team is capable of challenging its opponents and adding intrigue to the race for the knockout stage.