A mobile consular reception was held for compatriots in Atyrau of Kazakhstan
• 167ATYRAU, April 22. /Dunyo IA/. The Consulate General of Uzbekistan in Aktau organized a mobile consular reception in Atyrau, Kazakhstan, for compatriots residing both permanently and temporarily, reports Dunyo IA correspondent.
During the mobile reception, compatriots were provided with necessary consultations on consular and legal matters. Within the framework of the event, essential consular services were rendered and relevant certificates were issued to citizens who were unable to travel to the city of Aktau.
At the same time, the meeting touched upon issues of compliance with Kazakhstan's legislation, maintaining discipline and avoiding actions that could damage Uzbekistan's reputation. Preventing involvement in radical movements and illegal groups was also discussed.
Compatriots were informed about the procedures for organized labor migration to other countries through the Migration Agency of Uzbekistan. Contact channels and social media pages were provided to ensure constant communication and to address any questions that may arise.