January 21, 2026. 11:00 • 54 sec
DOHA, January 21. /Dunyo IA/. The Uzbekistan national shooting team successfully concluded its participation in the Asian Championship, held in the Qatari capital, reports Dunyo IA correspondent.
According to the National Olympic Committee of Uzbekistan, the country’s athletes concluded the championship with one gold, one silver and one bronze medal.
Particular attention was drawn to Okhunjon Abdukodirov, who won the junior category and set a new world record, highlighting his exceptional talent and potential.
The silver medal was claimed by Yaroslava Eshtaeva, while the bronze in the junior team event went to Okhunjon Abdukodirov, Azamat Kayumov and Shokhrukh Sadirov.
The team’s strong performance at the continental championship serves as a clear testament to the high level of preparation of Uzbek shooters and their competitiveness on the international stage.