The Deputy Foreign Minister of Uzbekistan, at separate meetings with the ambassadors of Kuwait and Qatar, discussed the schedule and organizational aspects of upcoming joint events at the highest levels
October 15, 2023. 13:10 • 1 min
• 3708
TASHKENT, October 15. /IA "Dunyo"/. On October 13, Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bahromjon Aloev held separate meetings with the ambassadors of Kuwait and Qatar Ahmed al-Jiron and Hasan Hamza Hashim, reports a "Dunyo" information agency correspondent.
According to the Ministry of Foreign Affairs, issues of expanding the political dialogue of Uzbekistan with these countries were discussed at the negotiations, paying special attention to building up trade, economic and investment ties and intensifying cultural and humanitarian exchanges.
The schedule and organizational aspects of upcoming joint events at the highest levels were considered.