Ambassador of Finland concludes his diplomatic mission in Uzbekistan
ТASHKENT, December 2. /Dunyo IA/. Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Muzaffar Madrakhimov met with Ilkka Ryaysyanen, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Finland to Uzbekistan (with residence in Helsinki), in connection with the completion of his diplomatic mission in Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the current state and prospects for the further development of Uzbek-Finnish relations in areas of mutual interest were discussed.
The Ambassador of Finland expressed gratitude to the Uzbek side for the comprehensive support and assistance in carrying out his diplomatic mission.
It should be recalled that Ilkka Ryaysyanen has been serving as the Ambassador of Finland to Uzbekistan since 2022.