Ambassador of Uzbekistan Met with Slovenia’s Minister of Foreign and European Affairs in Ljubljana
LJUBLJANA, July 19. /Dunyo IA/. Ambassador of Uzbekistan, Oybek Shakhavdinov, met with Tone Kajzer, Slovenia’s Minister of Foreign and European Affairs, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, the two sides discussed the current state and prospects for the further development of Uzbek-Slovenian relations, the implementation of agreements reached at the highest level, and the expansion of political dialogue, as well as trade, economic, and investment cooperation.
Particular attention was given to strengthening practical cooperation between the relevant agencies of both countries, advancing joint projects, and preparing for upcoming bilateral events.
At the conclusion of the meeting, the parties reaffirmed their mutual interest in further deepening Uzbek-Slovenian cooperation and agreed to maintain active working contacts to ensure the practical implementation of the agreements reached.